
Statut Stowarzyszenia Mentorów „PRZEŁOM”
§ 1
- Stowarzyszenie Mentorów „PRZEŁOM”, zwane dalej Stowarzyszeniem, działa na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach oraz postanowień niniejszego statutu.
§ 2
- Stowarzyszenie jest dobrowolnym, apolitycznym zrzeszeniem mającym na celu wspieranie rozwoju społeczeństwa poprzez promowanie i kształtowanie kultury mentoringowej w Polsce.
- Stowarzyszenie powołane jest na czas nieokreślony.
- Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.
§ 3
- Terenem działania Stowarzyszenia jest teren Rzeczpospolitej Polskiej a jego siedzibą jest Nowy Dwór Mazowiecki.
- Dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenie może prowadzić działania poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej na terenie innych państw, z poszanowaniem tamtejszego prawa.
- Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych związków, stowarzyszeń i organizacji na zasadach pełnej autonomii. Przynależność do tych organizacji nie może jednak naruszać zasad i celów Stowarzyszenia oraz zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, których Rzeczypospolita Polska jest stroną.
§ 4
- Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy członków. Do prowadzenia swoich działań może zatrudniać pracowników lub powierzać do wykonania prace zlecone.
- Stowarzyszenie samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności.
- Stowarzyszenie przy wykonywaniu swoich zadań i realizacji swoich celów statutowych oraz w celach reprezentacyjnych używa godła i flagi, emblematów, odznak i pieczęci wyróżniających Stowarzyszenie spośród innych działających stowarzyszeń.
Rozdział II
Cele i sposoby działania
§ 5
Celami Stowarzyszenia są:
- edukacja, oświata i wychowanie poprzez propagowanie i realizowanie w praktyce idei mentoringu w biznesie i poza biznesem, jako metody rozwoju człowieka;
- aktywne poszukiwanie nowych metod wspierających rozwój człowieka i praktyczne ich stosowanie w rozwoju przedsiębiorczości;
- wspieranie w rozwoju członków Stowarzyszenia;
- tworzenie i utrzymywanie standardów profesji mentora.
§ 6
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- aktywną działalność jego członków w roli mentorów, rozumianej jako wsparcie jednej osoby przez drugą w dokonywaniu przełomowych/znaczących postępów w obszarze wiedzy, myślenia i doświadczania - poza linią raportowania;
- prowadzenie działalności informacyjno-edukacyjnej, jak np.: organizowanie spotkań, seminariów, szkoleń, kursów, wykładów, odczytów, warsztatów oraz konferencji;
- podejmowanie inicjatyw wspierających społeczną odpowiedzialność biznesu;
- działalność wydawniczą;
- współpracę z instytucjami państwowymi, samorządowymi i pozarządowymi, sektorem gospodarczym i środkami masowego przekazu oraz innymi instytucjami w kraju i za granicą;
- fundowanie stypendiów.
§ 7
- Stowarzyszenie, realizując swoje cele statutowe, może współpracować z wszelkimi krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi instytucjami rządowymi, samorządowymi, prywatnymi, pozarządowymi oraz innymi organizacjami.
- Stowarzyszenie może realizować zadania zlecone przez organy oraz jednostki administracji rządowej i samorządowej.
§ 8
Stowarzyszenie jest upoważnione do pozyskiwania i administrowania funduszami oraz innym majątkiem trwałym, będącym w jego posiadaniu, w celu wypełnienia celów statutowych.
Rozdział III
Członkowie Stowarzyszenia
§ 9
Stowarzyszenie tworzą członkowie zwyczajni, wspierający i honorowi.
§ 10
Członkami Stowarzyszenia mogą zostać obywatele Rzeczypospolitej Polskiej oraz obcokrajowcy po ukończeniu 18 roku życia.
§ 11
- Do uzyskania członkostwa zwyczajnego Stowarzyszenia niezbędne jest przedłożenie przez kandydata pisemnej rekomendacji jednego z członków zwyczajnych, pisemnego uzasadnienie kandydata (list motywacyjny) oraz wypełnienie deklaracji członkowskiej.
- Członkostwo zwyczajne Stowarzyszenia nadaje Zarząd w drodze uchwały. Jest ono skuteczne po opłaceniu składki członkowskiej.
§ 12
- Członkowie zwyczajni mają prawo do:
- udziału w pracach Stowarzyszenia;
- czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia;
- udziału w Walnym Zgromadzeniu Członków;
- zgłaszania wniosków, opinii i postulatów pod adresem władz Stowarzyszenia.
- Członkowie zwyczajni zobowiązani są do:
- przestrzegania postanowień statutu i uchwał władz Stowarzyszenia;
- czynnego popierania celów Stowarzyszenia oraz brania udziału w działalności Stowarzyszenia i realizacji jego celów;
- dbania o dobre imię Stowarzyszenia;
- uczestniczenia w Walnych Zgromadzeniach Członków;
- regularnego opłacania składek członkowskich.
§ 13
- Członkami wspierającymi mogą być pełnoletni obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, cudzoziemcy jak i osoby prawne.
- Członkiem wspierającym można zostać poprzez złożenie pisemnego oświadczenia woli Zarządowi Stowarzyszenia i zatwierdzeniu kandydatury przez Zarząd w drodze uchwały.
- Formę i rodzaj wspierania Stowarzyszenia członkowie wspierający ustalają z Zarządem.
§ 14
- Członkostwo honorowe nadaje Zarząd w drodze uchwały.
- Członek honorowy jest zwolniony z opłacania składek członkowskich.
§ 15
- Członkowie wspierający i honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni.
- Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
§ 16
- Ustanie członkostwa Stowarzyszenia następuje:
- poprzez pisemną dobrowolną rezygnację złożoną na ręce Zarządu;
- poprzez wykluczenie przez Zarząd za działalność sprzeczną ze Statutem, uchwałami Stowarzyszenia lub na szkodę Stowarzyszenia;
- w przypadku uporczywego uchylania się od opłacania składek członkowskich przez okres co najmniej 6 miesięcy. Decyzję o ustaniu członkostwa podejmuje Zarząd Stowarzyszenia na zasadach określonych w § 16, ust. 2;
- w przypadku utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sądu.
- O wykluczeniu członka ze Stowarzyszenia decyduje Zarząd w drodze uchwały podjętej w wyniku głosowania większością co najmniej 2/3 składu. Podjęcie takiej uchwały musi być zawnioskowane przez co najmniej połowę członków Stowarzyszenia.
- Przed podjęciem uchwały Zarząd powinien wysłuchać zainteresowanego.
- Od uchwały o wykluczeniu członek może złożyć odwołanie do najbliżej zaplanowanego Walnego Zgromadzenia od dnia otrzymania zawiadomienia o wykluczeniu. Odwołanie powinno zostać złożone w formie pisemnej na ręce Zarządu. Do czasu zwołania Walnego Zgromadzenia zostaje on zawieszony w swych prawach.
Rozdział IV
Władze Stowarzyszenia
§ 17
Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zgromadzenie Członków;
- Zarząd;
- Komisja Rewizyjna.
§ 18
Kadencja wszystkich wybieralnych władz Stowarzyszenia trwa 2 lata.
§ 19
- Władze Stowarzyszenia wybierane są przez Walne Zgromadzenie Członków w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów. Walne Zgromadzenie może zdecydować o przeprowadzeniu głosowania tajnego.
§ 20
- W razie, gdy skład władz Stowarzyszenia ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji, uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji na okres do końca kadencji Zarządu.
- Kooptacji dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu. W trybie tym można powołać nie więcej niż połowę składu organu.
§ 21
Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, w drugim terminie - bez względu na liczbę obecnych członków, chyba, że dalsze postanowienia statutu stanowią inaczej.
Walne Zgromadzenie Członków
§ 22
- Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zgromadzenie Członków.
- Walne Zgromadzenie może być zwyczajne i nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zgromadzenia zwołuje Zarząd raz w roku, jako sprawozdawcze, i co 2 lata, jako sprawozdawczo-wyborcze, lub częściej na pisemny i uzasadniony wniosek Komisji Rewizyjnej lub połowy członków Stowarzyszenia z inicjatywy własnej - rozsyłając informację o Walnym Zgromadzeniu w drodze kooptacji elektronicznej na adresy wskazane w deklaracjach.
- Zarząd jest zobowiązany do zwołania Walnego Zgromadzenia informując o miejscu, terminie i porządku obrad na 14 dni przed terminem zebrania.
- W Walnym Zgromadzeniu winna uczestniczyć co najmniej połowa członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, a w drugim terminie, który może być wyznaczony 30 minut później tego samego dnia, jego uchwały są ważne bez względu na liczbę uczestników.
- W przypadku niemożności uczestniczenia członka w Walnym Zgromadzeniu może on upoważnić w formie pisemnej innego członka Stowarzyszenia do udziału w jego imieniu w podejmowaniu uchwał. Upoważniony pisemnie członek Stowarzyszenia nie może reprezentować na Walnym Zgromadzeniu więcej niż jednego nieobecnego członka.
- W Walnym Zgromadzeniu uczestniczą członkowie zwyczajni Stowarzyszenia oraz na zaproszenie Zarządu z głosem doradczym mogą uczestniczyć członkowie wspierający i honorowi oraz zaproszeni goście.
- Walne Zgromadzenie obraduje wg uchwalonego przez siebie regulaminu obrad.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd:
- z własnej inicjatywy;
- na żądanie członków Komisji Rewizyjnej;
- na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie powinno zostać zwołane przed upływem 21 dni od daty zgłoszenia wniosku lub żądania i obradować nad sprawami, dla których zostało zwołane.
§ 23
- Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy:
- określenie głównych kierunków działania i rozwoju Stowarzyszenia;
- uchwalanie zmian statutu;
- uchwalenie i zmiana regulaminu Walnego Zgromadzenia;
- powoływanie i odwoływanie wszystkich władz Stowarzyszenia;
- udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej;
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia;
- rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu;
- ustalanie maksymalnej wysokości składek członkowskich oraz upoważnienie Zarządu do zwolnienia członka z obowiązku opłacania składki członkowskiej;
- podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku;
- podejmowanie uchwał we wszystkich sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych władz Stowarzyszenia.
- Odwoływanie członków Zarządu, Komisji Rewizyjnej, rozwiązanie Stowarzyszenia wymaga większości liczby głosów przy obecności przynajmniej połowy członków Stowarzyszenia.
Zarząd
§ 24
- Zarząd kieruje całokształtem działalności Stowarzyszenia, zgodnie z uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków.
- Zarząd składa się z 3 do 5 członków, spośród których na pierwszym posiedzeniu wybiera prezesa, wiceprezesa i skarbnika.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Są protokołowane. Posiedzenia Zarządu zwołuje prezes.
§ 25
- Do zadań i kompetencji Zarządu należy:
- podejmowanie uchwał w sprawach członkowskich;
- kierowanie pracami Stowarzyszenia;
- zwoływanie Walnego Zgromadzenia Członków;
- tworzenie stanowisk funkcyjnych w Stowarzyszeniu, powoływanie i odwoływanie osób je piastujących oraz określenie zakresu ich zadań i kompetencji;
- określenie szczegółowych kierunków działania Stowarzyszenia;
- zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia,
- organizowanie i prowadzenie działalności statutowej;
- planowanie i prowadzenie gospodarki finansowej (m.in. przyjmowanie subwencji, darowizn, spadków, zapisów);
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu;
- podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących majątku Stowarzyszenia, z wyłączeniem nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia, do czego wymagana jest akceptacja Walnego Zgromadzenia;
- Szczegółowy tryb podejmowania decyzji określa regulamin Zarządu.
Sposób reprezentacji
§ 26
Do składania oświadczeń woli we wszystkich sprawach, w tym majątkowych, zawierania umów oraz udzielania pełnomocnictwa uprawnionych jest dwóch członków Zarządu działających łącznie.
Komisja Rewizyjna
§ 27
- Komisja Rewizyjna składa się z 3 osób w tym przewodniczącego, wybieranego na pierwszym posiedzeniu komisji.
- Członek Komisji Rewizyjnej nie może być jednocześnie członkiem Zarządu, ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej.
- Członkami Komisji Rewizyjnej nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Posiedzenia Komisji zwołuje przewodniczący.
- Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
- kontrola bieżącej pracy Zarządu oraz nad całokształtem działalności Stowarzyszenia;
- składanie wniosków w przedmiocie przyjęcia bądź odrzucenia sprawozdań Zarządu na Walnym Zgromadzeniu;
- występowanie z wnioskiem o zwołanie Walnego Zgromadzenia Członków.
- Członkowie Komisji mają prawo wglądu w dokumenty Stowarzyszenia oraz do uczestnictwa w posiedzeniach Zarządu w charakterze obserwatora bez prawa głosu.
- Komisja Rewizyjna podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności wszystkich członków Komisji.
Rozdział V
Majątek i gospodarka finansowa
§ 28
- Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.
- Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:
- składki członkowskie;
- darowizny, zapisy i spadki, środki pochodzące z ofiarności publicznej;
- dotacje, subwencje, udziały, lokaty;
- dochody z działalności gospodarczej;
- dochody z majątku nieruchomego i ruchomego.
- Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Dochody z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służą wyłącznie realizacji celów statutowych i nie mogą być przeznaczone do podziału między jego członków.
- Stowarzyszenie nie może:
- udzielać pożyczek lub zabezpieczać zobowiązania majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do jego członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy Stowarzyszenia pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”;
- przekazywać majątku Stowarzyszenia na rzecz jego członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach;
- wykorzystywać majątku Stowarzyszenia na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich chyba, że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego;
- dokonywać zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie jego organów lub pracownicy oraz ich osoby bliskie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
§ 29
W przypadku powołania Stowarzyszenia do dziedziczenia, Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili składania oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku przewyższa znacznie długi spadkowe.
§ 30
Dochody pochodzące z dotacji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację wszystkich celów statutowych Stowarzyszenia, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
§ 31
Osoby fizyczne lub prawne, które dokonują na rzecz Stowarzyszenia darowizny lub dotacji, na wniosek Zarządu mogą uzyskać tytuł "Mecenasa Stowarzyszenia".
Działalność gospodarcza
§ 32
- Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą na ogólnych zasadach, określonych w odrębnych przepisach. Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w rozmiarach służących realizacji celów statutowych.
- Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą, w zakresie:
- pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane – 85.59.B;
- pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca na cele reklamowe w mediach drukowanych – 73.12. B;
- pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach – 73.12.D;
- działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów – 82.30.Z;
- wydawanie książek – 58.11.Z;
- pozostała działalność wydawnicza – 58.19.Z;
- pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach – 47.19.Z;
- sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet – 47.99.Z.
- Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie jako dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego. Cały dochód Stowarzyszenia (nadwyżka przychodów nad kosztami) przeznaczany jest na działalność pożytku publicznego.
Rozdział VI
Zmiana statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia
§ 33
- Zmiana statutu Stowarzyszenia wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia Członków powziętej większością 2/3 głosów. Dla ważności uchwały wymagana jest obecność co najmniej połowy liczby członków uprawnionych do głosowania. W drugim terminie, który może być wyznaczony 30 minut później tego samego dnia, uchwały mogą zostać podjęte w liczbie 2/3 głosów, bez względu na liczbę obecnych.
- Uchwalenie statutu lub jego zmiana oraz rozwiązanie Stowarzyszenia mogą być przedmiotem Walnego Zgromadzenia Członków wyłącznie wtedy, gdy sprawy te zostały umieszczone w porządku obrad Walnego Zgromadzenia Członków. Do zawiadomienia określonego § 22 ust. 4 należy dołączyć projekt stosownych uchwał.
§ 34
- Uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie Członków podejmuje większością 2/3 głosów w obecności ponad połowy członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
- Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
- Uchwała, o której mowa w § 34 ust.2 określa przeznaczenie majątku Stowarzyszenia na cele charytatywne, naukowe, kulturalne, oświatowe lub edukacyjne zgodnie z celami statutowymi Stowarzyszenia. W uchwale mogą zostać wskazane inne stowarzyszenia bądź organizacje mające cele statutowe zbieżne z celami Stowarzyszenia, na rzecz, których zostanie przekazany majątek Stowarzyszenia.